HABER DETAYI

Temmuz 25, 2018 7:03 am

Hidroterapi Eşliğinde Travay (Suda Doğum) Ünitesi

Hidroterapi Eşliğinde Travay (Suda Doğum) Ünitesi

Günümüzde doğum sürecindeki ağrıların azaltılmasına yönelik girişimsel olmayan yöntemlerin başında, bu sürecin suda geçirilmesi gelmektedir. Birçok annenin de tercih ettiği suda doğumun, hem anneye hem de bebeğe faydaları olduğu tespit edilmiştir. Suda doğum uygulamaları yapan uzmanlar, suyun gebeleri rahatlatarak kasların gevşemesi ile doğumun daha kolay olduğu kanısındadır. Suyun içinde durmak suyun kaldırma kuvvetinden dolayı annenin hareketini arttırır. Buna bağlı olarak vücuttaki kan dolaşımı hızlanır ve rahim kasılmalarında kişi fazla ağrı hissetmez. Suda doğum yapan kişinin stresi azalır. Korkusunu yener ve sadece bebeği doğurmak için elinden geleni yapar. Ilık su kadının doğum yolunu gevşeterek bebeğin kolayca doğmasını sağlamaktadır.

Ayrıca ev ortamını aratmayan sakin ve huzurlu bir ortam sunan Suda Doğum Üniteleri, aile bireylerinin de desteği ile anne adaylarının doğum sürecini ılık suda geçirmeleri doğum eylemini kolaylaştırmada etkin rol oynamaktadır.

Hastanemiz de, Hidroterapi Eşliğinde Travay konusunda pilot hastane olarak seçilmiş ve bu süreçte hastanemizde ilk kez bir anne adayı suda doğumla tanışmıştır. Hastanemizde suda doğum sürecini tecrübe etme şansı yakalayan anne Nurcan POYRAZ duygularını “Daha önceki üç doğumuna oranla bu doğumda daha az sancı çektim, odadaki müzik ve doğru aydınlanma beni çok rahatlattı, kendimi evimdeymiş gibi rahat hissettim. Sağlık çalışanlarının tecrübesi ve ilgisinden de çok memnun kaldım. Hastane yönetimi ve çalışanlarına çok teşekkür ederim “ şeklinde ifade etti.

Konuyla ilgili emeği geçen tüm personelimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.