HABER DETAYI

Ağustos 8, 2018 9:03 am

Başarıyla El Parmağı Kopan Çocuğa Ayak Parmağı Nakledildi

Başarıyla El Parmağı Kopan Çocuğa Ayak Parmağı Nakledildi

Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde eli traktörün kayışına sıkışan Sezgin Aktan (12) Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesine getirilerek tedavi altına alınmıştı.

Tedavi altına alınan çocuğun kopan parmağının yerine dikmeye uygun olmayacak şekilde kötü ve yaralanmış bir şekilde olduğunu tespit eden uzman doktorlar, kopan parmağın yerine ayak parmaklarından birini nakil yapma kararı aldılar.

Alınan ameliyat kararının ardından, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Doktorlarından Op. Dr. Yakup Işık, Op. Dr. Abdülkadir Calavul, Op. Dr. Sedat Avşar ve Op. Dr. Kadir Tasasız yaklaşık 5 saat süren ameliyat sonucunda kopan parmağın yerine ayak parmaklarından biri başarılı bir şekilde el başparmağın yerine nakletti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Dr. İdris Dağ, yapılan bu ameliyatın riskli bir ameliyat olduğunu söyledi. Dağ, “Yapılan bu zorlu ve bir o kadarda başarılı ameliyatların mimarları olan doktorlarımızı tebrik ediyorum. Hastamızı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hastamızın sağlığı yerindeydi. Sağlık yönünden hastane ve bölge tarihinde ilk defa gerçekleştirilen bu ameliyatlar bizleri ve halkımızı mutlu ediyor. Bizler bu başarıyla yetinmeyeceğiz ve daha fazlasını yapmak için çalışacağız.” dedi. Ameliyatı gerçekleştiren uzmanlar ise, yapılan ameliyatın ardından hasta büyüdükçe parmağın ele daha da yatkın olacağını belirterek, “Bu ameliyatla sol ayağın 2.parmağını alarak sağ el 1.parmağa başarılı bir şekilde naklettik. Ameliyat sonrası kritik dönemi atlatmış bulunuyoruz ve hastamızı yakın zamanda taburcu etmeyi planlıyoruz. Hastamız büyüdükçe nakledilen parmak gerek fonksiyon, gerek duyu, gerekse boyut açısından gelişerek diğer parmaklarla uyumlu hale gelmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandılar.


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Necati Ağustos 17, 2018 11:12 pm CEVAPLA

    Çok ilginç gerçekten